کلاهبرداری در اینستاگرام
[statistics params='unique' class='fix-digits']

5 روش جالب و مرسوم کلاهبرداری در اینستاگرام

کلاهبرداران اینترنتی می توانند با استفاده از این 5 روش شما را به یکی از قربانیان اینترنتی اینستاگرام تبدیل کنند.

به گزارش روابط عمومی آدفا و به نقل از سایبربان، کلاهبرداران اینترنتی می توانند با استفاده از این 5 روش شما را به یکی از قربانیان اینترنتی کلاهبرداری در اینستاگرام تبدیل کنند.

اینستاگرام با دارا بودن ماهانه بیش از یک میلیارد کاربر فعال یکی از محبوب ترین پلتفرم های شبکه اجتماعی دنیا محسوب می شود.

اما این محبوبیت مانند کندویی عسل است که زنبورها یا بهتر بگوییم مهاجمین سایبری را به سمت خود جذب می کند.

در مقاله می خواهیم به خطرات و کلاهبرداری های احتمالی که شما ممکن است در زمان گشت و گذار در اینستاگرام با آن رو برو شوید بپردازیم. 

با پنج روش مرسوم کلاهبرداری در اینستاگرام آشنا شوید:

برانگیختن حس اضطرار افراد 

مهاجمین معمولا با ارسال یک ایمیل جعلی به دایرکت شما مدعی می شوند که فردی توانسته است به صورت غیر قانونی به حساب شما وارد شود. این ایمیل معمولا شامل یک لینک جعلی برای بازیابی گذرواژه است.

شما با کلیک بر روی این لینک وارد صفحه لاگین ساختگی اینستاگرام خواهید شد. اطلاعات احراز هویت شما با ورود به این پیچ جمع آوری خواهد شد و کلاهبرداران به حساب شما دسترسی خواهند یافت.

ممکن کلاهبرداران اینترنتی به بهانه های مختلف از این روش استفاده کنند.  

حال چه کنیم تا به این روش در دام مجرمین نیفتیم؟

با دقت به نشانی ایمیل افراد و شیوه نوشتاری افراد می توان آن ها را شناسایی کرد به عنوان مثال گرامر ضعیف متن نوشتاری آن ها یا مرتبط نبودن ایمیل آن ها با یک نشانی رسمی می توانند نشانه های خوبی برای تشخیص این موضوع باشند.

بیشتر بخوانید: اقدامات لازم برای کارمندان جهت جلوگیری از حملات در فضای سایبری

ساخت پیچ های کپی و مشابه

کلاهبرداران با کپی یک پیج معروف یا پیچ های کاربران به دوستان، آشنایان و دنبال کننده های آن ها پیام می دهند و به آن ها می گویند که پیچ آن ها هک شده و هکرها توانسته اند کل حساب های بانکی آن ها را خالی کنند.

بنابراین کلاهبرداران درخواست خود مبنی بر کمک مالی را به دنبال کنندگان آن پیچ مشابه ارائه می کنند و دنبال کنندگان نگون بخت آن پیچ از روی محبت و علاقه مبلغ درخواستی مجرمین را برای آن ها واریز می کنند. 

بهترین راهکار برای اطمینان از این موضوع، برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان از طریق روش هایی غیر از اینستاگرام است. به عنوان مثال شما می توانید با تماس تلفنی با دوستانتان از صحت این درخواست مطلع شوید.

کلاهبرداری از طریق تیک آبی 

گرفتن تیک آبی یکی از جدیدترین ترفندهای کلاهبرداری در اینستاگرام برای بسیاری از افراد گزینه ای جذاب به حساب می آید چرا که آن ها می توانند با گرفتن این تیک از لحاظ  مالی، اجتماعی و.. منافع زیادی را به دست بیاورند. اما کلاهبرداران بی کار ننشسته اند و از این گزینه جذاب نهایت استفاده را می برند. 

کلاهبردارن از طریق دایرکت به شما پیام می دهند و مدعی می شوند که در ازای دریافت مبلغی می توانند برای شما تیک آبی بگیرند. در صورت پرداخت مبلغ از سوی شما، تنها چیزی که تایید می شود قربانی شدن شماست و خبری از تیک آبی اینستاگرام نخواهد بود. 

برای قربانی نشدن به روش مذکور بایستی این حقیقت را به ذهن خود بسپارید که تنها روش دریافت تیک آبی اینستاگرام، اقدام از طریق صفحه رسمی اینستاگرام و رعایت ضوابط و شرایط اعلامی آن هاست. درخواست رسمی، تنها روش قابل اطمینان گرفتن تیک آبی اینستاگرام می باشد.

کلاهبرداری عاشقانه 

در این روش، کلاهبرداران اول از طریق لایک کردن پست ها، کامنت در زیر پشت ها و نهایتا دادن پیام در دایرکت افراد رابطه عاشقانه خود با آن ها را آغاز می کنند و به تدریج با جلب اعتماد قربانی از آن ها به دلایل مختلف مانند هزینه سفر دیدار با آن ها یا دلایل پزشکی، پول دریافت می کنند. 

این نوع کلاهبرداری زمان بر است و مجرمین باید وقت زیادی را بر روی جلب اعتماد طرف مقابل متمرکز کنند. نگرفتن ویدیو کال یا عدم تمایل برای ملاقات مواردی هستند که شما را باید به شک بیاندازند.

فروشندگان اینستاگرامی

برخی از کلاهبرداران با ارائه محصولاتی با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت سعی در فریب شما را دارند. این بدین معنا نیست که تمامی فروشندگان دارای این شرایط کلاهبردار هستند اما این موضوع بایستی ذهن شما را از خواب بیدار کند تا شما بتوانید با هشیاری این محصولات و برند را در گوگل یا مراکز دیگر سرچ کنید تا از صحت این محصولات و قیمت آن ها آگاه شوید.

توجه داشته باشید که قربانیان این نوع کلاهبرداری سریعا نظر خود را در سرچ های مرتبط با محصول جعلی را به اشتراک می گذارند و شما می توانید با خواندن این نظرات، اطلاعات مهمی را در ارتباط با این محصول کسب کنید.

پیشنهاد کلی ما تمامی کاربران شبکه های اجتماعی این است که کور کورانه به کسی اعتماد نکنند.  شما می توانید با رعایت این نکته جلوی بسیاری از کلاهبرداری اینترنتی را بگیرید.

منبع: سایبربان

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *